W stali i szkle

Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z wyrażeniem z zgody na wykorzystywanie plików cookie przez serwis.
Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.

dodano: 2015-05-19

W stali i szkle

Trwający montaż schodów ruchomych w budynku, wind panoramicznych z przeszklonymi drzwiami, a także widok dachu spod miejsca, gdzie jeszcze niedawno stały rusztowania - wszystko to skłania do pytań o to, jak będzie wyglądać dworzec w środku. Wprawdzie prace projektowe są w toku, jednak zgodnie ideą architektów charakter dworca wewnątrz ma być industrialny. Surowość przełamią delikatne elementy ozdobne, a także wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Dzięki wykorzystaniu w wielu miejscach szkła, obiekt będzie pełen naturalnego światła.  Nad głównym wejściem od ul. Kilińskiego, uwagę przyciągnie kładka dla pieszych z ozdobną ażurową balustradą. 

W obiekcie będzie dominował kolor stali i różne odcienie szarości.

Posadzki – w różnych częściach budynku - wykonane będą z kamienia, żywicy lub gresu. Na dworcu oprócz tradycyjnych materiałów wykończeniowych (takich jak tynk czy farby), dominować będą: blacha perforowana gradientowo, płyty włókno-cementowe oraz panele z siatki cięto-ciągnionej.

Dużym wyzwaniem dla projektantów jest konieczność spełnienia wysokich wymogów związanych z akustyką. Ze względu na parametry akustyczne właśnie, słupy znajdujące się między torami będą wykończone okładziną z wełny mineralnej i siatki cięto-ciągnionej. Perony będą miały surowy charakter: posadzki wyłożone będą kamiennymi płytami, a wykończenia zostaną wykonane z blachy.

Zadbano także o przestrzenie zielone – donice z trawami ozdobnymi staną na zewnątrz, w pobliżu placyków i miejsc do odpoczynku. Po południowej stronie budynku będzie ciąg rowerowo-pieszy z elementami zielonymi.

Zobacz filmy z placu budowy

Zobacz zdjęcia z placu budowy