Postępy prac - sierpień 2014

Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z wyrażeniem z zgody na wykorzystywanie plików cookie przez serwis.
Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.

dodano: 2014-08-26

Postępy prac - sierpień 2014

Na terenie przyszłego Dworca trwa budowa zadaszenia  - realizowana jest konstrukcja główna  i  nadkonstrukcja. Konstrukcja główna stalowa składa się z połączonych ze sobą dużych elementów rurowych w kształcie rombów. Na tej konstrukcji powstanie nadkonstrukcja – stalowe wypełnienie przypominające kształtem ruszt lub drabinki. Na tej części będą montowane panele przezierne i nieprzezierne.

Kolejny zakres prac związany jest z budową stropu 0. W części parkingowej wykonano ok. 80 proc. stropu z elementów prefabrykowanych.

Zakończono konstrukcję części stropu w systemie monolitycznym. W niedalekiej przyszłości rozpocznie się montaż elementów prefabrykowanych w części wschodniej stacji. Powstało ok. 90 proc. słupów na terenie stacji. W części zachodniej wykonano już tzw. galanterię betonową, tzn. elementy takie jak schodki, murki na rampach.

W obszarze pod stropem kontynuowany jest wykop - ok. 85 proc. prac ziemnych już wykonano. Trwa budowa płyty dennej. Układane są tzw. chude betony, trwają prace izolacyjne. Jako że Generalny Wykonawca przykłada wielką wagę do kwestii szczelności płyty dennej postanowiono o podwójnym zabezpieczeniu. Wprowadzono tzw. system białej wanny. Łączenia poszczególnych działek roboczych są wykonywane w taki sposób, by zapewnić szczelność połączeń. W tym celu wykorzystywane są tzw. szalunki tracone – specjalnie zaprojektowane szalunki, które zostają zabetonowane. Dzięki temu możliwa jest pełna kontrola rys powstających na płycie – rysy powstają w miejscach wcześniej zaplanowanych. Następnie są one doszczelniane. Wykorzystywany jest wodoszczelny beton. Dodatkowo układane są maty bentonitowe, które również mają właściwości wodoszczelne.

Trwają intensywne prace w obszarze głowicy zachodniej:budowa ścian szczelinowych, płyty pośredniej -8 oraz baret.

TUNEL

Tunel na odcinku do ul. Kopcińskiego: wykonano ściany szczelinowe, zakończono prace stropowe. Trwają prace przy budowie płyty dennej  - na tym odcinku w 90 proc. jest wykonana. Jej grubość to 80 cm. Jednocześnie trwa budowa ściany środkowej, rozdzielającej tunel na dwie nawy. Ok. 30  proc. tej ściany wykonano. W ścianie tej znajdą się 3 przejścia ewakuacyjne.

 Na odcinku od Kopcińskiego do stacji trwają roboty przygotowawcze pod zabezpieczenie wykopu w postaci ścian szczelinowych.

Zakończono I etap rozbiórki wiaduktu nad ul. Tramwajową, trwa etap przekładania drogi technologicznej, jako że rozbiórka wiaduktu wymagała reorganizacji placu budowy. 

Tunel pod ul. Kopcińskiego: Trwają prace polegające na wzmocnieniu fundamentów wiaduktu – wykonywane są mikropale.

Zobacz filmy z placu budowy

Zobacz zdjęcia z placu budowy