Hydrofrez na budowie

Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z wyrażeniem z zgody na wykorzystywanie plików cookie przez serwis.
Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.

dodano: 2013-04-11

Hydrofrez na budowie

Na budowie nowego Dworca Fabrycznego od kilku dni pracuje nowa maszyna – hydrofrez. Podobnie jak głębiarki z chwytakami, które widać na budowie od kilku miesięcy, hydrofrez również służy do głębienia szczelin. Zaletą tej maszyny jest to, że pozwala znacznie przyspieszyć prace i zwiększyć precyzję realizowanego wykopu. Hydrofrez jest wyposażony w dwie okrągłe tarcze z ostrzami, które zagłębiają się w ziemi i nieustannie poruszają ruchem rotacyjnym. W wygłębianą w ten sposób stopniowo szczelinę wprowadzany jest bentonit. Tarcze rozdrabniają urobek, który jednocześnie z bentonitem jest automatycznie wydobywany na powierzchnię specjalną, bardzo wydajną pompą. Bentonit trafia do stacji uzdatniającej w celu oczyszczenia i ponownego użycia.  

Maszyna jest zdolna pracować w bardzo trudnych warunkach gruntowych, np. może drążyć szczeliny w skałach. Bez problemów rozdrabnia znajdujące się pod ziemią otoczaki i większe głazy. Aby jej ostrza nie zostały uszkodzone przy takiej pracy, jest wyposażona w specjalne amortyzatory. Ostrza hydrofrezu są dobierane w zależności od warunków gruntowych panujących na danym placu budowy.

Dzięki hydrofrezowi można precyzyjnie drążyć szczeliny nawet do głębokości 120 m (na łódzkiej budowie najgłębsze szczeliny sięgają 49 m; ich szerokość to: 1-1,2 m). Rozwiązania technologiczne zastosowane w tym sprzęcie pozwalają nawet przy takiej głębokości bardzo zminimalizować odchylenia pionowe występujące przy takich pracach. 

Również pozostałe maszyny pracujące na budowie pozwalają na precyzyjne wykonanie szczelin. Pogłębiarki są wyposażone w osprzęt współpracujący z systemem GPS. Operator pogłębiarki ma w kabinie komputer i na bieżąco odczytuje ewentualne odchylenia pionowe drążonej szczeliny, ponieważ łyżka pogłębiarki wydobywająca ziemię ma zamontowane czujniki.  

 

Zapraszamy do Galerii Foto, gdzie można obejrzeć najświeższe zdjęcia z placu budowy.

Zobacz filmy z placu budowy

Zobacz zdjęcia z placu budowy