10 000 trójkątów

Korzystanie z serwisu jest jednoznaczne z wyrażeniem z zgody na wykorzystywanie plików cookie przez serwis.
Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.

dodano: 2014-12-09

10 000 trójkątów

 

Aż 10 000 paneli dachowych – szklanych i z materiałów nieprzeziernych będzie zamontowanych na dachu nowego Dworca Łódź Fabryczna. Faliste zadaszenie trzech świetlików to najbardziej charakterystyczny element architektoniczny nowo powstającego budynku.

Budowa dachu łódzkiego węzła transportowego to unikalne przedsięwzięcie w skali naszego kraju. Trwa montaż konstrukcji stalowych nad trzema świetlikami, które doświetlą naturalnym światłem słonecznym najniższe poziomy obiektu. W przypadku każdego świetlika, konstrukcja stalowa główna połączona jest z tzw.  nadkonstrukcją, na której są montowane panele. Każdy panel dachowy ma kształt trójkąta równobocznego o długości boku wynoszącej ok. 1 m. W świetliku „A” (w pobliżu ul. Kilińskiego) znajdzie się aż 5000 paneli. W świetliku „B” (środkowym) – 2400 paneli, a w świetliku wschodnim – 2600. Cały dach będzie wypełniony panelami przeziernymi w 60 proc.

Palety z panelami za pomocą dźwigu są transportowane z poziomu ulicy na stanowisko robocze znajdujące się wysoko w środku konstrukcji stalowej. Znajdujący się tam pracownicy montują panel do dźwigu za pomocą specjalnego urządzenia elektromagnetycznego wykorzystującego  przyssawki ciśnieniowe. Dzięki temu wykluczony jest upadek panelu. Następnie panel przenoszony jest w docelowe miejsce montażu. Znajdujący się tam pracownik osadza panel w gnieździe specjalnej gumowej uszczelki zamontowanej wcześniej na powierzchni stalowej. Na koniec między poszczególnymi panelami umieszczana jest specjalna masa plastyczna, która ostatecznie doszczelnia dach.

 

 

 

Zobacz filmy z placu budowy

Zobacz zdjęcia z placu budowy